Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
polski serwis internetowy

Williams Hank Senior

Hank Williams (naprawdę Hiram King Williams, zwany także "Luke the Drifter") urodził się 17 września 1923 r. w Garland, w Alabamie jako syn Elonzo Huble "Lona" Williamsa i Jessie Lillybelle "Lillie" Skipper. Urodził się z niewielkim rozszczepem kręgosłupa (spina bifida), który jednak zadawał mu przez całe życie ból, co było powodem późniejszego nadużywania przez Hanka narkotyków i alkoholu. (...) W lipcu 1937 r., Rodziny Williamsów i McNeilów otworzyły pensjonat przy ulicy South Perry w centrum Montgomery. W tym czasie Hiram zdecydował się nieformalnie zmienić swoje imię na Hank, imię, którę jak mówił, bardziej pasowało do jego upragnionej kariery muzyka country. Po szkole i w weekendy, Williams śpiewał i grał no swojej gitarze Silvertone'a na chodniku przed studiem radiowym WSFA. Szybko zwrócił na siebie uwagę producentów WSFA, którzy czasami zapraszali go, żeby wszedł do środka i pośpiewał na antenie. Tak wielu słuchaczy kontaktowało się z radiem i prosiło o więcej "Śpiewającego Dzieciaka", że producenci wynajęli go do prowadzenia swojego własnego 15-minutowego show, dwa razy w tygodniu za pensję 15 dolarów na tydzień. Cieszący się powodzeniem radiowy show Williamsa otworzył mu drzwi do muzycznej kariery. Jego spore wynagrodzenie było dla niego wystarczające, żeby formować swój zespół, który nazwał "The Drifting Cowboys" ("Dryfujący Kowboje"). Pierwszymi członkami zespołu byli: gitarzysta Braxton Schuffert, skrzypek Freddie Beach i komik Smith "Hezzy" Adair. James E. (Jimmy) Porter najmłodszym dryfującym kowbojem, miał tylko 13 lat gdy zaczął grać na stalowej gitarze dla Hanka. Arthor Whiting był także gitarzystą dla The Drifting Cowboys. The Drifting Cowboys podróżowali przez środkową i południową Alabamę, występując w klubach i na prywatnych przyjęciach. Hank rzucił szkołę w październiku, 1939 r., więc the Drifting Cowboys mogli pracować cały czas.

Włączenie się Ameryki w II Wojnę Światową w 1941 r. znaczyło początek trudnych czasów dla Hanka Williamsa. Wszyscy członkowie jego zespołu zostali wzięci z poboru do wojska, a wielu z ich zastępców odmówiło dalszego grania w zespole z powodu pogarszającego się alkoholizmu Hanka. Jego idol, gwiazdor Grand Ole Opry - Roy Acuff, ostrzegał go o niebezpieczeństwie związanym z alkoholem, mówiąc "Masz głos warty milion dolarów, synu, ale mózg warty 10 centów". Mimo rady Acuffa, Williams dalej pojawiał się na swoim radiowym show nietrzeźwy, więc w sierpniu 1942 r., WSFA wylało go za "nałogowe pijaństwo". Później w swojej karierze Williams miał 11 hitów numer jeden - "Lovesick Blues", "Long Gone Lonesome Blues", "Why Don't You Love Me?", "Moanin' the Blues", " Cold, Cold Heart", "Hey Good Lookin'", "Jambalaya (On the Bayou)", "I'll Never Get Out of This World Alive", "Kaw-Liga", "Your Cheatin' Heart", "Take These Chains From My Heart" — i także tyle hitów w pierwszej dziesiątce. Inne utwory: "Wedding Bells", "Howlin' At the Moon", "Calling You", "A Mansion On the Hill", "I Saw the Light". 15 grudnia 1944 r., Williams poślubił swoją pierwszą żonę, Audrey Williams. Ich syn Randall Williams (dziś znany jako Hank Williams Junior) urodził się 26 maja 1949 r. Hank Williams zmarł 1 stycznia 1953 r. Miał niecałe 30 lat. Przyczyny śmierci nie są do końca jasne. Prawdopodobnie przedawkował narkotyki. Hank stał się ikoną muzyki country. On i jego piosenki były inspiracją dla wielu znanych dziś muzyków country następnego pokolenia. Napisali oni później dla niego mnóstwo trybutowych utworów np. "The Night Hank Williams Came to Town" Johnnego Casha czy "The Conversation" Waylona Jenningsa i Hanka Williamsa Juniora. W 1961 r. Hank Williams Sr. został włączony do Hali Sławy Muzyki Country.

Oficjalna strona artysty: http://www.hankwilliams.com.

Źródło: w większości tłumaczone z http://en.wikipedia.org/wiki/Hank_Williams.
Pamięci Stanisława Gachowskiego...
Copyright: Krzysztof Kuldanek (c) 2013