Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
polski serwis internetowy

Presley Elvis

Elvis Aaron Presley - piosenkarz i aktor amerykański. Był prekursorem rock and rolla i jedną z najbardziej znaczących postaci w kulturze masowej XX wieku. Po jego śmierci został pożegnany przez prezydenta USA Jimmiego Cartera słowami: "Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu". Elvis Presley urodził się 8 stycznia 1935 w niezamożnej rodzinie w East Tupelo w stanie Missisipi. Od dzieciństwa śpiewał w chórze kościelnym. W 1954 roku w wytwórni Sun Records nagrał pierwszy singel z piosenką That's All Right Mama, który stał się hitem miejscowych rozgłośni radiowych. Podczas nagrywania w Sun poznał m. in. Johnnego Casha. Z czasem jego popularność zaczęła rosnąć, by niedługo potem osiągnąć nieznaną wcześniej skalę. W roku 1955 na jednym z jego koncertów pojawił się pułkownik Tom Parker, który widząc jego szybko wzrastającą popularność podpisał z nim kontrakt. Wkrótce Elvis przeszedł do wytwórni RCA. Jednym z pierwszych jego przebojów dla RCA była piosenka "Heartbreak Hotel", która wywołała niewiarygodne emocje wśród młodych słuchaczy i podzieliła konserwatywny świat Ameryki na młodych i starych. W 1956 Presley rozpoczął również karierę aktorską, grając w westernie "Love Me Tender". W grudniu 1956 roku Presleyowi nadano nieformalny tytuł "króla rock and rolla", który przylgnął do niego do końca jego kariery. W okresie 1956-1958 nagrał wiele wspaniałych utworów, które na stałe zapisały się w historii muzyki rozrywkowej. Po wspomnianej Heartbreak Hotel, warte podkreślenia są tu "I Got a Woman", "Hound Dog", "Don't Be Cruel", "Jailhouse Rock", "Teddy Bear" czy "One Night".

W 1958 został powołany do armii. Dwa lata służył w bazach amerykańskich w Niemczech Zachodnich. Dwuletnia nieobecność nie odbiła się jednak negatywnie na jego karierze. Materiały nagrane wcześniej pozwalały na stałe publikacje jego muzyki nawet pod jego nieobecność. Pobyt w wojsku wręcz przysporzył mu popularności, zjednując mu fanów pośród bardziej konserwatywnej i starszej publiczności. Po powrocie z armii kontynuował karierę piosenkarską i filmową. Filmy z lat sześćdziesiątych to w przeważającej większości komedie muzyczne. Stworzył też wtedy swój image, który odcisnął znaczące piętno na kulturze popularnej Ameryki. Mimo dość podobnej formuły swoich filmów, Elvis stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych i opłacanych artystów Hollywood. Grał wiele ról w różnych gatunkach filmowych od dramatów (Wild in the country, Flaming Star), poprzez westerny (Charro, Stay Away Joe) po wspomniane wcześniej komedie muzyczne (Viva las Vegas). Elvis był jednym z popularniejszych muzyków popowych w USA nawet w czasach wielkiej brytyjskiej inwazji (zob. rock), kiedy to rynek muzyczny zdominował nowoczesny, europejski rock and roll, a potem rock. Był uniwersalną gwiazdą. Z powodzeniem śpiewał muzykę country, rhythm and blues, pop, rock, a także gospel, za którą trzy razy otrzymał Grammy Awards (za album How Great Thou Art z 1966 roku oraz He Touched Me z 1971 roku oraz za wykonanie na żywo utworu gospel How Great Thou Art 20 marca 1974 r. w Memphis).

Elvis był przez wiele lat uzależniony od różnych lekarstw, przede wszystkim od pobudzających (oraz antydepresyjnych i nasennych), z którymi po raz pierwszy zetknął się w czasie służby wojskowej w Niemczech. W 1973 roku po rozwodzie z żoną, Presley zaczął intensywnie koncertować i chcąc utrzymać mordercze tempo życia przyjmował coraz większe dawki leków: nasennych na noc, pobudzających na dzień, jak również wielu innych, np. przeciwbólowych. Z tego powodu, a także przez upodobanie do nadmiernego spożywania bardzo kalorycznych posiłków, w ostatnich latach życia był bardzo otyły. Zmarł na atak serca 16 sierpnia 1977 w Memphis. W 1997 r. Elvis został włączony do Hali Sławy Muzyki Country.

Oficjalna strona artysty: http://www.elvis.com/.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elvis_Presley.
Copyright: Krzysztof Kuldanek (c) 2013