Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
polski serwis internetowy

Milsap Ronnie

Ronnie Milsap, urodził się 16 stycznia 1943 r. w Robbinsville, stan Płn. Karolina. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy mieszanego stylu country/pop. Urodzony z postępującą wadą wzroku, która w jeszcze dzieciństwie doprowadziła do całkowitej ślepoty, a w konsekwencji - usunięcia obojga oczu. Ukończył Stanową Szkołę dla Niewidomych w Raleigh. Już od najmłodszych lat Milsap interesował się muzyką, a w szczególności lubił słuchać nocnych audycji radiowych z udziałem gwiazd country, gospel i rhythm and blues. Uczył się gry na kilku instrumentach, m.in. skrzypcach, jednak ostatecznie największe owoce wydała nauka gry na fortepianie, który opanował do perfekcji. W liceum założył z kolegami z klasy zespół rock'n'rollowy "The Apparitions". Zarabiał na życie występami solowymi w klubach. W 1965 r. nagrywa pierwsze swoje utwory w wytwórni Scepter, które jednak pozostają mało znane szerszej publiczności. W tym okresie Milsap współpracuje przez krótki czas z innymi muzykami soulowymi, m.in. z Rayem Charlesem i Steviem Wonderem. W wywiadzie radiowym wiele lat później Milsap opowiadał, jak wyglądało jego pierwsze spotkanie z Charlesem. Podobno dopadł go gdzieś w garderobie po koncercie i przedstawiwszy się mówił Rayowi, że jest jego wielkim fanem i zebrał już wszystkie jego albumy. Zwierzył się też, że chciałby robić w branży muzycznej, ale wszyscy ludzie wokół doradzają mu poświęcenie się edukacji na uniwersytecie. Ray zawołał, żeby w takim razie Milsap zagrał mu coś na fortepianie, który stał w pomieszczeniu. Młody Milsap wykonał więc parę piosenek. Ray po wysłuchaniu zamyślił się i powiedział: " Synu, możesz być prawnikiem, jeśli tego zechcesz, ale twoje serce jest pełne muzyki i na twoim miejscu postąpiłbym tak, jak każe mi serce".

Rozgłos osiągnął Ronnie dzięki kompozycjom autorstwa duetu twórczego Ashford & Simpson, którzy to napisali dla niego pierwsze przeboje "Never Had It So Good" i "Let's Go Get Stoned". Kilka lat później przeniósł się do Memphis, gdzie dawał co tygodniowe występy w klubie nocnym. W tym samym czasie pracował jako muzyk sesyjny biorąc udział w nagraniach między innymi utworów "Kentucky Rain" i "Don't Cry Daddy" Elvisa Presleya. W 1971 r. nagrał i wydał swój debiutancki album zatytułowany po prostu "Ronnie Milsap" sygnowany znakiem wytwórni Warner Brothers. W połowie lat 70-tych nastąpił wielce pozytywny przełom w jego karierze. Po przeniesieniu się do wytwórni RCA Records nagrał dwa wielkie hity - "Pure Love" (skomponowane przez Eddiego Rabbitta) oraz "Please Don't Tell Me How the Story Ends" autorstwa Krisa Kristoffersona . Ten drugi kawałek zapewnił Milsapowi pierwszą w jego karierze nagrodę Grammy. W następnych latach Milsap błyskawicznie wspinał się po stopniach popularności aż w końcu na przełomie lat 70-tych i 80-tych bezdyskusyjnie zaliczany był już do grona największych gwiazd country. W latach 80-tych nagrywane przez niego utwory coraz częściej łączyły elementy popu z klasycznym country, dlatego od tej pory jego nazwisko gościło często na listach przebojów pop. W tym okresie Ronnie sypał hitami jak z rękawa, wymienić warto m.in. piosenki: "(There's No) Gettin' Over Me", "I Wouldn't Have Missed It For the World", "Show Her", "Lost in the Fifties Tonight", "She Keeps the Home Fires Burning". Jednak niekwestionowanie najbardziej rozpoznawalnymi hitami Milsapa w całej jego karierze są piosenki "Stranger in My House" i "Smoky Mountain Rain" (pod względem melodii jak i opowiedzianej historii bardzo przypominający "Kentucky Rain" Presleya). Utwór "Cowboys and Clowns" w wykonaniu Ronniego znalazł się na ścieżce dźwiękowej do pseudo-westernu Clinta Eastwooda "Bronco Billy" z 1980 r., w którym można go usłyszeć podczas napisów początkowych.

Źródło: fragment przepisany z książki mojego Wujka Stanisława Gachowskiego pt. "Gwiazdy Muzyki Country" uzupełniony informacjami z amerykańskiej wikipedii i filmiku zawierającego zapis wywiadu z Ronniem..
Pamięci Stanisława Gachowskiego...
Copyright: Krzysztof Kuldanek (c) 2013