Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
polski serwis internetowy

Haggard Merle

Merle Ronald Haggard urodził się 6 kwietnia 1937 r. w Bakersfield, w Kalifornii. Jest piosenkarzem country i autorem tekstów grającym na gitarze i na skrzypcach. Po śmierci ojca w 1946 r. załamał się psychicznie. Zaczął wagarować i popełniać przestępstwa. W wieku 13 lat trafił do poprawczaka. Po wypuszczeniu, Haggard zobaczył Lefty Frizzella na koncercie z przyjacielem, Bobem Teague. Gdy Frizzel usłyszał jak Haggard śpiewał razem z nim 2 pierwsze piosenki pozwolił mu śpiewać na koncercie. Merle spodobał się publiczności i zaczął pracować na pełną karierę muzyczną. Niestety znów popadł w kłopoty finansowe i w 1957 r. został aresztowany za obrabowanie tawerny w Bakersfield. Trafił na trzy lata do więzienia w San Quentin. Podczas pobytu tam zobaczył wszystkie trzy koncerty Jonnego Casha. Zainspirowały go na nowo śpiewania. Postanowił też zmienić swoje postępowanie. Wkrótce uzyskał dyplom ukończenia liceum. Grał na basie w zespole Wynn Stewarta. Gdy usłyszał jego piosenkę "Sing a Sad Song". Zapytał czy mógłby ją nagrać. Steward zgodził się i pierwszy singiel Haggarda stał się ogólnokrajowym hitem. W 1965 r. nagrał pierwsze własne utwory w wytwórni Capitol. Założył własny zespół muzyczny "The Strangers". W okresie 20-letniej kariery miał na listach przebojów 60 hitów country zdobywając sobie miejsce wśród najwybitniejszych piosenkarzy, muzyków i autorów piosenek country. Pisał teksty do własnych utworów. Są to: "The Fugitive", "Branded Man", "Mama Tried", "Hungry Eyes", "Workin' Man Blues", "Okie From Muskogee". Haggard miał w latach 1966 - 1985 bardzo dużo wspaniałych utworów, a wśród nich: "If You Don't Love It, Leave It", "If We're Into Back In Love By Monday", "Here Comes the Freedom Train", "I'm Always On a Mountain When I Fall", "The Way I Am", "A Big City", "That's the Way Love Goes", "Natural High", "Kern River". Inne popularne utwory: "Always Wanting You", "Everybody's Had the Blues", "If We Make it Through December", "It's Not Love (But It's Not Bad)", "Old Man From the Mountain", "Carolyn", "It's All In The Movies", "Movin' On", "The Fightin' Side Of Me", "Daddy Frank", "Things Aren't Funny Anymore", "The Roots Of My Raising". Merle Haggard wydał kilkadziesiąt płyt długogrających i albumów płytowych. W 1994 r. został włączony do Hali Sławy Muzyki Country.

Oficjalna strona artysty: http://merlehaggard.com/.

Źródło: Fragment przepisany z książki mojego Wujka Stanisława Gachowskiego pt. "Gwiazdy Muzyki Country" uzupełniony informacjami z amerykańskiej wikipedii.
Pamięci Stanisława Gachowskiego...
Copyright: Krzysztof Kuldanek (c) 2013