Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
polski serwis internetowy

Denver John

John Denver był amerykańskim piosenkarzem i autorem tekstów country/folk, często jednak w swoich utworach łączył te klasyczne gatunki z muzyką pop, niekiedy zbliżając się nawet do brzmień rockowych. Jak sam mówił, z określenia nazwy gatunku country&western jego muzyka jest "bardziej western niż country", gdyż w piosenkach stara się uchwycić prawdziwego ducha amerykańskiego zachodu. Był jednym z najbardziej popularnych akustycznych artystów w latach 70-tych według wyników sprzedaży jego nagrań. Nagrał i wydał około 300 piosenek, z których ok. 200 sam skomponował. Został nazwany Poet Laureate of Colorado (Uznanym poetą stanu Colorado) w 1977 r. Piosenki takie jak "Leaving on a Jet Plane" (1967), "Take Me Home, Country Roads" (1971), "Rocky Mountain High" (1972), "Sunshine on My Shoulders" (1973), "Thank God I'm a Country Boy" (1974), "Annie's Song" (1974) i "Calypso" (1975) są popularne na całym świecie. Denver był nazywany "The Poet for the Planet" (Poeta dla Planety), "Mother Nature's Son" (Syn Matki Natury, na podstawie piosenki Beatlesów, którą coverował) i "A Song's Best Friend" (Najlepszy Przyjaciel Piosenki). Denver urodził się w Roswell, w Nowym Meksyku jako Henry John Deutschendorf, Jr. Przydomek "Denver" przybrał później od nazwy miasta będącego stolicą jego ukochanego stanu - Kolorado. Jego matką była Erma Louise Swope, a ojcem Henry John Deutschendorf, Sr., oficer sił powietrznych i instruktor lotnictwa z niemieckimi korzeniami. Członkowie rodziny matki Denvera byli Irlandczykami o wyznaniu niemiecko-katolickim, i to właśnie oni wpoili Denverowi miłość do muzyki. Jego babcia ze strony matki dała mu pierwszą gitarę, gdy miał siedem lat. W wieku 12 lat, Denver otrzymał od babci akustyczną jazzową gitarę Gibson 1910, nauczył się grać na tyle dobrze by występować w lokalnych klubach gdy był w college'u. Przyjął pseudonim "Denver" od stolicy swojego ulubionego stanu. W 1964 porzucił szkołę projektowania (Architektura) na Teksańskim College'u Technicznym (teraz Texas Tech University) w Lubbock, w Teksasie i przeniósł się di Los Angeles, w Kalifornii. Denver śpiewał w zadymionych podziemnych klubach folkowych w Los Angeles, i w 1965 r. dołączył do Chad Mitchell Trio - grupy folkowej, której nazwę zmieniono na "The Mitchell Trio" przed wyjazdem Chada Mitchella departure i przed przybyciem Denvera, a później na "Denver, Boise, and Johnson" (John Denver, David Boise i Michael Johnson).

W 1969 r., Denver porzucił zespół chcąc rozpocząć karierę solową i wydał swój pierwszy album dla RCA Records - "Rhymes and Reasons". Nie był on wielkim hitem, ale zawierał "Leaving on a Jet Plane", które zostało nagrane przez "Peter, Paul and Mary" dwa lata wcześniej, kiedy menadżer Mitchell Trio Milt Okun zaniósł nienagraną piosenkę Denvera do rozpoznawalnej folkowej grupy. Wrótce po tym jak została wydana wersja Denvera, wersja "Peter, Paul and Mary" trafiła na pierwsze miejsce gorącej 100 Billboardu. Jego następny album - "Poems, Prayers and Promises" (wydany w 1971 r.) był dla niego przełomem w USA, po części dzięki singlowi "Take Me Home, Country Roads", który trafił na drugie miejsce w notowaniach Billboardu. Inne znane piosenki Denvera to: "Back Home Again", "Thank God I'm a Country Boy", "Sunshine On My Shoulders", "Rocky Mountain High", "Eagles and Horses". John Denver był bardzo zaangażowany w ochronę środowiska i dzikiej przyrody. W wielu jego piosenkach pojawiają się motywy zwierząt, gór i lasów. Był wegetarianinem. W 1995 r. dał koncert, z którego zyski zostały przekazane na cele organizacji chroniącej dziką przyrodę. Denver zginął 12 października 1997 r. kiedy samolot Long-EZ, który pilotował rozbił się na wybrzeżu Kalifornii w Pacific Grove, chwilę po starcie z lotniska na półwyspie Monterey.

Oficjalna strona artysty: http://www.johndenver.com/.

Źródło: w większości tłumaczone z http://en.wikipedia.org/wiki/John_Denver.
Pamięci Stanisława Gachowskiego...
Copyright: Krzysztof Kuldanek (c) 2013